Przejdź do treści

Badanie techniczne przyczepy kempingowej

Badanie techniczne przyczepy kempingowej

Zgodnie z prawem jedynymi przyczepami, w przypadku których nie jest wymagane badanie techniczne, są przyczepy lekkie, czyli te o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Natomiast jednym z typów podlegających obowiązkowemu przeglądowi są przyczepy kempingowe, zaliczane do przyczep specjalnych.

Przegląd techniczny takiego rodzaju pojazdu drogowego ciągniętego przez samochód, ma wiele punktów wspólnych z oceną sprawności auta czy jednośladu. Jednak, co ważne, jako pojazd specjalny przyczepa kempingowa musi być poddawana badaniu technicznemu co roku.

W razie kontroli brak przeglądu może skutkować nakazem natychmiastowego odczepienia przyczepy w celu wykluczenia jej z ruchu drogowego. Warto również pamiętać, że dla przyczepy kempingowej trzeba wykupić polisę OC.

Co skontroluje diagnosta?

Tradycyjnie na samym początku przeglądu technicznego przyczepy kempingowej sprawdzane są tablice rejestracyjne, a więc sposób ich zamocowania, podświetlenie, widoczność. Następnie potwierdza się zgodność numeru VIN z zapisem w dowodzie rejestracyjnym przyczepy oraz na tabliczce znamionowej.

Później ocenia się stan kół i osi przyczepy, ogumienia, zawieszenia oraz układu sterowania, a także hamulców, w tym najazdowego. Zatem kontroluje się te elementy, których niesprawność może doprowadzić do uszkodzenia przyczepy, jak również wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania osób w pojeździe ciągnącym kemping.

Sprawdza się również poprawność przytwierdzenie kabiny przyczepy do jej zawieszenia. Następny etap to weryfikacja działania świateł i kierunkowskazów. Przyczepa musi być dobrze widoczna w każdych warunkach, aby nie stanowiła żadnego zagrożenia na drodze.

Przyczepa kempingowa – sprawdź samodzielnie

Dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania warto również we własnym zakresie kontrolować stan instalacji gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, jeśli przyczepa kempingowa posiada tego typu wyposażenie.

Inny ważny aspekt to weryfikacja zawilgocenia kabiny, które ma wpływ na stan konstrukcji części mieszkalnej, a także na rozwój pleśni, bakterii i innych niepożądanych organizmów, które w najlepszym wypadku mogą ograniczyć przyjemność z korzystania z kempingu, a w najgorszym doprowadzić do zachowania lub reakcji alergicznych.

Jeżeli przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów, a także nasza własna ocena stanu kabiny mieszkalnej przyczepy kempingowej zakończyły się sukcesem, możemy bez obaw pakować się i ruszać w drogę, ciesząc się z możliwości, jakie zapewnia nam podróżowanie z „domem na kółkach”.

Przyjedź do nas na przegląd techniczny przyczepy kampingowej

Posiadamy dwa punkty, w których możesz przeprowadzić przegląd techniczny – Skórzewo/Poznań oraz Dąbrówka – skontaktuj się z nami – badanie techniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *