Przejdź do treści

Co trzeba sprawdzić przed wyjazdem na majówkę?

Długi weekend to świetna okazja na wyjazd samochodem w dłuższą trasę. Warto jednak sprawdzić stan techniczny samochodu przed podróżą. Na co należy zwrócić uwagę i jaki niezbędnik należy ze sobą zabrać?

Stan ogumienia i ciśnienie koła zapasowego

Warto się rozeznać, czy w samochodzie w ogóle znajduje się koło zapasowe.  Producenci w ramach oszczędności rezygnują z dodawania go w standardzie. Zamiast tego dołączany jest zestaw naprawczy z kompresorem, który nie poradzi sobie w przypadku mocnego uszkodzenia opony.

Wiele pojazdów koło zapasowe lub dojazdowe ma umiejscowione w bagażniku, lub znajduje się na zewnątrz w koszu przy podwoziu. Warto wcześniej sprawdzić, czy wyjęcie koła w trasie nie będzie problemem z uwagi na to, że mechanizm opuszczania rdzewieje utrudniając do niego dostęp. Obowiązkowo przed podróżą należy sprawdzić poziom ciśnienia w oponach, aby w razie potrzeby je uzupełnić.

Zestaw umożliwiający wymianę koła

Pamiętamy, by zabrać podnośnik z korbą oraz klucz pasujący do rozmiaru śrub. W wielu pojazdach są montowane śruby antykradzieżowe. Oznacza to zastosowanie odpowiedniej nakładki.   Warto sprawdzić czy klucz wytrzyma odkręcanie śrub, które mogły zostać zapieczone.

Poziom oleju w silniku i płynów eksploatacyjnych

Przed każdą dłuższą podróżą niezbędna jest kontrola poziomu oleju silnikowego. Jeśli bagnet pokazuje minimalny poziom, trzeba go uzupełnić. Dłuższa jazda z pełnym obciążeniem bez odpowiedniej ilości oleju sprzyja zwiększonemu zużyciu jednostki napędowej. Warto sprawdzić w książce serwisowej jaki olej był uzupełniany i zabrać ze sobą zapasowy litr o odpowiednich parametrach.

Dla bezpieczeństwa należy zerknąc na zbiornik płynu chłodniczego i hamulcowego. Niedobory powinny zostać uzupełnione. Ciepłe dni mogą szybko odsłonić niedobory płynów i spowodować awarię samochodu.

Przed dłuższym wyjazdem sprawdź zawieszenie

Wystarczy, złapać za koło i spróbować nim poruszyć w kilku płaszczyznach. Mocowanie się z kołem potrafi ujawnić luzy na sworzniach wahaczy lub łożyskach. Jeśli takowe powstały, koniecznie należy udać się do serwisiu lub stacji OSKP i dokładniej sprawdzić stan zawieszenia pojazdu.

Dodatkowe wyposarzenie samochodu w długą podróż?

  • apteczka samochodowa,
  • kamizelka odblaskowa,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • latarka, ładowarka do telefonu,
  • wzór oświadczenia sprawcy wypadku,
  • szmatka, ręcznik papierowy
  • rękawice,
  • dodatkowe bezpieczniki,
  • zapasowe żarówki,
  • opaski zaciskowe,

Dodatkowe assistance

Dodatkowe ubezpieczenie assistance zapewnia holowanie pojazdu do kilkuset kilometrów. Przydaje się w szczególności, gdy jedziemy za granicę. Warto więc skontaktować się z ubezpieczycielem i dopasować polisę pod kątem naszego wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *