Przejdź do treści

Jak pozytywnie przejść przegląd techniczny?

Niemal pół miliona pojazdów w Polsce nie przechodzi przeglądu technicznego. Co najciekawsze, wiele z nich odrzuca się z powodu usterek, które w łatwy sposób można usunąć.

Przyjmując, że średni wiek samochodu w Polsce w 2018 r., wynosił nieco ponad 13 lat, o usterkę w samochodzie nie jest trudno.

Obecne przepisy, które odnoszą się do przeglądów technicznych, nakazują kierowcy płacenie za przegląd przed wjazdem na ścieżkę diagnostyczną. Oznacza to, że diagnosta jest zobowiązany do wpisania pojazdu w CEPIK przed wjazdem na kanał. Powoduje to, że nie ma możliwości aby samochód został zbadany przed właściwym badaniem.

Przeglądów technicznych nie przechodzi 2% pojazdów

W wielu przypadkach pojazdy nie przechodzą badania technicznego nie z powodu fatalnego stanu technicznego ale z powodu drobnych usterek, które można usunąć we własnym zakresie, jeszcze przed badaniem technicznym.

 

O tym jaki klasyfikuje się usterki badania technicznego, pisaliśmy we wskazanym artykule.

Na co więc zwrócić uwagę zanim pojedziesz na badanie techniczne samochodu?

  • Skontroluj sprawność oświetlenia i klaksonu. Oczywiście bez odpowiedniego sprzętu nie damy rady sprawdzić wysokości ustawienia świateł, jednak poprawne działanie świateł mijania, drogowych i kierunkowskazów już sprawdzimy. Im starsze auto, tym naprawa powinna być tańsza i szybsza.
  • Sprawdź działanie wycieraczek i spryskiwaczy szyb.
  • Sprawdź, czy nie ma wycieków, najlepiej zaparkować pojazd na płaskim terenie i zostawić go na kilka godzin, po czym podstawić karton pod silnik i sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków – od spodu. Chyba, że posiadacie kanał, wtedy sprawa jest znacznie łatwiejsza. Ślad na tekturze to  sugestia do odwiedzin zaprzyjaźnionego mechanika. Wątpliwe, by takie auto przeszło pomyślnie przez ścieżkę diagnostyczną.
  • Sprawdź korozję elementów konstrukcyjnych pojazdu. To trudniejsza sprawa, potrzeba położyć się pod autem. Głębokie wżery w płycie podłogowej lub progach istotnie przyczyniają się obniżenia sztywności konstrukcji i bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu jazdy.
  • Sprawdź ogumienie – sprawdź czy jest odpowiedni bieżnik, oraz czy stan techniczny ogumienia jest odpowiedni. Jest to element wpływający na bezpieczeństwo, więc samochód ze złym stanem ogumienia, nie jest w stanie uzyskać pozytywny wynik badania technicznego.
  • Sprawdź stuki – dzisiejsze auta posiadają spore wytłumienia, dlatego często nie słychać i nie czuć luzów. Dlatego przed badaniem warto wybrać się na wyboistą drogę i spróbować „posłuchać” czy od kół, nie dochodzi żaden stukot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *