Potocznie zwany numerem nadwozia, numer VIN (Vehicle Identification Number), umożliwia identyfikację pojazdu i służy do określenia egzemplarza. Numer VIN obecnie składa się z 17 cyfr i liczb. Nadaje go producent. Numer pojazdu można odnaleźć na tzw. tabliczce znamionowej montowanej w samochodzie (Tablica najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub na progu przednich drzwi) oraz w dowodzie rejestracyjnym – pole oznaczone literą E.
Jak sprawdzić VIN?
Norma jakościowa ISO-3779 reguluje w Unii Europejskiej zapis numeru VIN w określonych sekcjach. Trzy pierwsze znaki, sekcja WMI (trzy pierwsze znaki) pozwala rozszyfrować kraj lub region, a także producenta pojazdu. Sekcja VDS (sześcioznakowa) opisuje model, czyli ogólną charakterystyka pojazdu, kodowaną przez producenta pojazdu. Pozostałe osiem symboli to sekcja VIS oznaczająca nr seryjny pojazdu, zawierająca rok produkcji modelu i fabrykę, w której został wyprodukowany.
Zakres znaków zawiera litery i cyfry z pominięciem I, O oraz Q. Sekcje mogą zostać rozdzielone specjalnymi znakami. W dokumentacji numer VIN zapisuje się w nieprzerwanym ciągu alfanumerycznym.
W czym może pomóc nam numer VIN pojazdu?
Sprawdzenie VIN zawiera historię pojazdu, którą kryje kod. Obejmuje informacje, tj.:
- autoryzowany przegląd pojazdu (od roku 2014 obejmuje również informację dotyczącą przebiegów auta),
- naprawy serwisowe
- informacje na temat kradzieży samochodu,
- informacje o szkodach komunikacyjnych
Jak sprawdzić auto po numerze VIN?
Sprawdzenie numeru VIN umożliwiają serwisy internetowe. Usługa w podstawowej wersji jest darmowa. Bardziej szczegółowe raporty generowane sa odpłatnie. W pierwszej kolejności warto wygenerować darmowy raport pozwoli ocenić historię pojazdu. Jeśli wygenerowany raport z numeru VIN bedzie zawierał za mało informacji, wtedy warto skorzystać z jednego z płatnych raportów, Ich utorzy korzystają z własnych baz danych, stacji kontroli pojazdów, ASO i policji. Pamietajmy, że sprawdzenie numeru VIN nie daje 100% pewności. W historii auta mogły wystąpić zdarzenia, wypadki, bądź naprawy, których nie zaksięgowano.