Przejdź do treści

Badanie techniczne samochodu ciężarowego

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Poznań – Zapraszamy na badania techniczne do OSKP – Skórzewo, Dopiewo, Dąbrówka

Przegląd samochodu ciężarowego przed badaniem technicznym?  Właściciele samochodów ciężarowych dopuszczonych do ruchu drogowego zgodnie z Kodeksem drogowym “Badania techniczne pojazdów” mają obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego. Badania techniczne dzielimy na: badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

Okresowe badanie techniczne samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.

Samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony podlegają corocznym badaniom okresowym. Pojazdy powyżej 3,5 tony często posiadają naczepę powyżej 750 kg, która służy do przewożenia ciężkich towarów i ładunków o dużych rozmiarach. Z uwagi na zastosowanie podlega częstym przeglądom. Przegląd naczepy powyżej 750 kg obejmuje: stan podwozia i wszelkie zatrzaski, które mają zabezpieczać drzwi przed otwarciem.

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu ciężarowego?

Badania techniczne samochodów ciężarowych nie mogą być wykonywane w stacji kontroli pojazdów o podstawowym zakresie badań pojazdów (P-SKP). Do Przegląd rejestracyjny samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t przeprowadza się w okręgowych stacjach kontroli pojazdów.

Jak przygotować się na okresowe badanie techniczne?

Przed przedstawianiem pojazdu do badania technicznego warto umówić wizytę w Serwisie CEL lub innym warsztacie samochodowym, sprawdzić wszystkie punkty kontrolne i tym samym przygotować samochód do kontroli. Zyskujemy wtedy pewność, że badanie techniczne zakończy się uzyskaniem pozytywnego wpisu. Brak wiedzy na temat stanu pojazdu może generować dodatkowy koszt ponownego badania.  Pamiętajmy, że diagnosta może nakazać usunięcie usterek w ciągu 14 dni i wyznaczyć kolejny termin badania technicznego.

Jak wygląda badanie okresowe samochodu ciężarowego?

Przegląd pojazdów ciężarowych przebiega podobnie do przeglądu aut osobowych. Diagnosta w trakcie kontroli sprawdza:

-Zgodność numerów w dowodzie rejestracyjnym z numerem VIN,

-Stan ogumienia,

-Sprawność i działanie hamulców,

-Układ kierowniczy,

-Sprawność oświetlenia, prawidłowe ustawienie i natężenie światła,

-Stan nadwozia,

-Stan zawieszenia,

-Silnik,

-Układ wydechowy – sprawność i głośność,

-Dodatkowe wyposażenie – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy,

-Pasy bezpieczeństwa,

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu ciężarowego, a ile przegląd naczepy?

 

Wysokość opłat, związanych z przeglądem pojazdów ciężarowych, jest regulowany ustawowo i wynosi tyle samo na wszystkich stacjach kontroli pojazdów w Polsce.

Samochód ciężarowy, naczepa – cennik (patrz: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów)