Przejdź do treści

Przegląd techniczny motoroweru i skutera – obowiązki

Od 22 września 2009 roku skutery i motorowery w kwestii badań technicznych są traktowane tak samo jak samochody i motocykle. Oznacza to, że w określonym czasie właściciele tych jednośladów muszą w uprawnionej stacji diagnostycznej wykonać badanie techniczne swoich pojazdów.

Co więcej, obowiązek okresowych przeglądów technicznych dotyczy również jednośladów do 50 ccm,
w których dowodach rejestracyjnych widnieje nieważny już wpis „bezterminowo”. Przegląd techniczny skutera zyskał na znaczeniu między innymi z uwagi na wzmożony pojazdów ruch na drogach, a także ze względu na znaczny wzrost liczby skuterów poruszających się po ulicach. Niesprawny skuter lub motorower stanowią zagrożenie nie tylko dla ich użytkowników, ale również dla innych kierowców oraz pieszych.

Skuter i motorower – kiedy  i dlaczego na badanie techniczne?

Pierwsze badanie motoroweru lub skutera przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Na kolejne przychodzi czas przed upływem następnych 2 lat od chwili przeglądu, a więc uogólniając, skuter lub motorower powinien przechodzić przegląd co dwa lata. Istnieje też wymóg wykonania tzw. przeglądu zerowego w okręgowej stacji kontroli pojazdów w przypadku sprowadzenia z zagranicy jednośladu bez ważnego przeglądu technicznego.
Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez policję podczas użytkowania skutera lub motoroweru bez ważnego badania technicznego, ale nasz pojazd nie stwarza zagrożenia na drodze, to stróże prawa zatrzymają dowód rejestracyjny jednośladu. Mandat za jazdę skuterem bez ważnego przeglądu technicznego wynosi 500 zł.
Ponadto policjanci wystawią nam upoważnienie (o siedmiodniowej ważności) na przejazd do stacji diagnostycznej w celu wykonania badania. Jeśli pojazd pomyślnie
przejdzie badanie, to dostaniemy zaświadczenie pozwalające w ciągu 30 dni odebrać z wydziału komunikacji zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje i jak wygląda przegląd techniczny skutera?

Przegląd motoroweru i skutera polega na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu przez uprawnionego diagnostę na stacja kontroli pojazdów. Badanie służy
potwierdzeniu sprawności jednośladu, bezpieczeństwa jego użytkowania oraz spełniania norm ochrony środowiska w kontekście emisji spalin i hałasu.
Podczas przeglądu technicznego zarówno motoroweru, jak i motocykla sprawdzane są między innymi: numer silnika i ramy, stan tablicy rejestracyjnej i zgodność numeru
z posiadanym dokumentem, linia pojazdu, łożyska główki ramy, kół i wahacza, napięcie i stan łańcucha napędowego i pasa zębatego, amortyzatory, hamulce, stan
opon, czystość spalin, poziom hałasu, działanie i prawidłowe ustawienie świateł.

Kosz przeglądu technicznego skutera – wynosi 62 zł + 1 zł CEPIK

Zobacz cennik przeglądu technicznego skutera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *