Przejdź do treści

Stacja kontroli pojazdów Poznań – stacja diagnostyczna?

Stacja kontroli pojazdów Poznań – stacja diagnostyczna?

Dziwicie się temu tytułowi? Jakiś czas temu dostaliśmy pytanie o zdiagnozowanie pewnych usterek w samochodzie osobowym. Klient, który przyjechał, zastanawiał się czy pełna diagnostyka możliwa jest na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Wymiana opinii o tym co możemy zrobić jako OSKP a o tym, co możemy uczynić w formie diagnostyki samochodowej, spowodowała, że postawnowiliośmy podzielić się wnioskami z tej ciekawej i miłej dyskusji. Poniżej odniesiemy się do zadanych pytań, postaramy się je rozwinąć tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy badanie techniczne samochodu jest w stanie wykryć wszystkie usterki?

Badanie techniczne przeprowadzone na stacji kontroli pojazdów, różni się od badania pojazdu w serwisie samochodowym. Przede wszystkim jest to badanie, które głównie nastawione jest na stan techniczny pojazdu pod kątem bezpieczeństwa użytkowania pojazdu na drodze. Mówiąc „wszystkie usterki” musimy pamiętać, że chodzi o poważne usterki, związane z zawieszeniem, hamulcami, światłami. Tak badanie techniczne jest w stanie a nawet powinno wykryć usterki, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Czy stacja kontroli pojazdów – jest w stanie przeprowadzić badania poza zakres wynikający z prawa?

Stacja kontroli pojazdów wyposażona jest w szereg urządzeń, które służą odpowiedniej diagnostyce pojazdu. Podczas badania technicznego diagnosta trzyma się z góry ustalonych procedur, które wymagane są na mocy przepisów związanych z obowiązkowymi badaniami technicznymi. Co prawda diagnosta nie ma obowiązku realizacji dodatkowych badań, jednakże są sytuacje, które wskazują na inne usterki, które nie dotyczą bezpieczeństwa. Nasi diagności informują o tych usterkach i wskazują rozwiązania w tym zakresie. Część naszych pracowników to także mechanicy samochodowi, są oni w stanie sprawdzić znacznie więcej i znaleźć przyczynę, tym samym istnieje możliwość pełniejszej diagnozy.

Czy każdy niepokojący stan pojazdu można zgłosić na stacji kontroli pojazdów?

I tak i nie, w przypadku obowiązkowego badania technicznego należy poinformować diagnostę o wszystkich zaobserwowanych usterkach, nieprawidłowościach, ukierunkuje to diagnostę na szczególną kontrolę elementów, które mogą dotyczyć zaobserwowanych zjawisk. Jednak przyjazd z samochodem na stację kontroli pojazdów w przypadku nieprawidłowego działania klimatyzacji nie stanowi podstawy do zbadania pojazdu, ani też stacja kontroli pojazdów nie posiada urządzeń do sprawdzania stanu klimatyzacji, tym zajmują się wyspecjalizowane serwisy samochodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *